Čo je to Bistro ? Vedeli ste odkiaľ “Bistro” pochádza ?

Aj keď je na Slovensku pojem bistro už dostatočne udomácnený,  jeho pôvod nie je presne daný, väčšina zdrojov označuje bistro s prívlastkom „francúzske“. Vo Francúzsku nájdeme slovíčko bistro (bistrot) ako ľudové meno typické pre denné bary s dlhým pultom na státie, niečo medzi kaviarňou a reštauráciou.bistro paris 1900

Podľa legendy prišli na konci napoleonských vojen do Paríža ruskí kozáci a so svojou nespútanou energiou a plnou peňaženkou volali na obsluhu: „Bystro, bystro!“ aby boli rýchlo obslúžení. Majitelia chceli už z diaľky ukázať, že u nich je jedlo a pitie rýchlo na stole, a tak pred svoje podniky používali nadpis Bistro.

bistro paris kozak (казак)
Na snímke vyobrazená figúrka typického ruského kozáka so svojou šabľou.

Dokonca na internete je možné zakúpiť aj symbolické turistické figúrky.

Oficiálne je na Slovensku pojem Bistro stanovený podľa vyhlášky Ministerstva hospodárstva: Pohostinské odbytové stredisko, ktoré poskytuje rýchle stravovanie a občerstvenie, pričom sa vychádza zo samoobslužnej formy podávania jednotne upravených a vybraných druhov jedál a nápojov, zvyčajne už overených druhov jedál (hamburgery, hranolčeky, toasty, šaláty, ovocné poháre a pod.). Viac rozdelení v článku kategorizácia gastro zariadení. Alebo v prípade samotného zriadenia si bistro prevádzky Vám určite nesmú chýbať zariadenia ako fritéza, stroj na hamburger, či kontaktný gril.

 

Náš postreh 🙂
Bistro ako veľmi obľúbené gastro zariadenie vystihuje obchodnú dieru, kde “pre niektorých” nedochádza k trápnej chvíľke,, prosto -> „Ak si v bistre a chceš jesť, cítiš sa ako v reštaurácii, ak si prišiel na kávu s koláčom, cítiš sa ako v kaviarni.

Tlačiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *